POWRÓT DO BAZY WIEDZY

Kto MUSI przygotować się do raportowania ESG?

Raportowanie ESG Vercly

W tym roku dyrektywa CSRD o raportowaniu w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju weszła w życie we wszystkich krajach UE. A to oznacza, że raportowanie ESG stało się nowym obowiązkiem wielu firm i organizacji.

Ale czy Ty też powinieneś już zacząć przygotowywać swoją firmę?

Odpowiadamy:

Po pierwsze. Jest kilka kategorii podmiotów zobowiązanych do raportowania ESG:

  1. Duże korporacje: Firmy o dużej skali działalności i znaczącym wpływie na środowisko i społeczeństwo są najczęściej zobowiązane do raportowania ESG.
  2. Spółki notowane na giełdzie: Firmy publiczne muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące przejrzystości i raportowania, w tym w zakresie ESG.
  3. Instytucje finansowe: Banki, fundusze inwestycyjne i inne instytucje finansowe są zobowiązane do raportowania ESG ze względu na ich rolę w alokacji kapitału i wpływ na zrównoważony rozwój.
  4. Firmy z sektorów wysokiego ryzyka: Przedsiębiorstwa działające w branżach o dużym wpływie na środowisko, takich jak energetyka, chemia czy górnictwo, muszą raportować swoje działania ESG.

Ale obowiązki raportowania nie spadają na każdą z tych firm z dnia na dzień. Wprowadzane jest to w trzech etapach:

Etap I

Przygotowanie raportu za rok 2024 w odniesieniu do roku 2023. Raport powinien zostać złożony w 2025 roku. Ten etap dotyczy dużych spółek, które aktualnie tworzą raporty w oparciu o dyrektywy NFRD. Duże spółki to te, które zatrudniają ponad 250 osób lub/i posiadają 40 mln euro obrotu lub/i ogółem 20 mln euro aktywów.

Etap II

Raport za rok 2025 w odniesieniu do roku 2024 złożony w roku 2026. Dotyczy spółek z etapu I oraz dużych spółek, które dotychczas nie tworzyły raportów w oparciu o dyrektywy NFRD. Dużych jednostek notowanych i nienotowanych na GPW oraz pozostałych dużych grup kapitałowych (czyli wszelkiej wielkości jednostek dominujących dużych grup kapitałowych).

Etap III

Raport za rok 2026 w odniesieniu do roku 2025 złożony w roku 2027. Dotyczy spółek z etapów I oraz II, a także małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 10 pracowników.

Pamiętaj!

Tworząc raport ESG firma musi ujawnić kompletny łańcuch powiązań ze swoimi kontrahentami, wliczając w to także podwykonawców. Brzmi przytłaczająco? Na szczęście jest Vercly! Vercly może cię odciążyć i przeprowadzić przez cały ten skomplikowany proces. Skontaktuj się z nami i zobacz ile zyskasz!